Producers Guild of America Nominations for 2017


Earlier today, the Producers Guild of America announced their nominees for their year-end awards in both film and television, resulting in a group of 11 feature film nominees for their top award that were mostly expected, but with a surprise or two thrown in.

First off, the major players still left in the Best Picture race all made the cut, including "Three Billboards outside Ebbing, Missouri," "Lady Bird," and "Get Out." They are joined by other common nominees such as "The Post," "Call Me by Your Name," "The Shape of Water," and "Dunkirk." The biggest surprises in the main category are definitely "Wonder Woman," which received pretty good reviews, but was not expected to compete with the big award movies, and "Molly's Game," which, to my knowledge, has not received a Best Picture nomination from any group thus far.

What's particularly fascinating about this year is that no one is sure which film is going to walk away with the top honor (whereas last year it would have been shocking if anything other than "La La Land" won), though I think we can safely narrow it down to the three I mentioned earlier. "Lady Bird" and "Get Out" have received nominations for SAG's Best Cast award and the WGA's Original Screenplay award, while "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" has also been nominated for SAG's Best Cast (and would have no doubt been nominated by the WGA if it weren't for their asinine rules that disqualified it).

It's certainly going to be a nail-biter leading up to the big reveal, so be sure to check back on January 20th to see who receives top honors. In the meantime, please see below for a complete list of the PGA's nominees in film and television:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

“The Big Sick”

Producers: Judd Apatow, Barry Mendel

“Call Me By Your Name”

Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito

“Dunkirk”

Producers: Emma Thomas, Christopher Nolan

“Get Out”

Producers: Sean McKittrick & Edward H. Hamm, Jr., Jason Blum, Jordan Peele

“I, Tonya”

Producers: Bryan Unkeless, Steven Rogers, Margot Robbie, Tom Ackerley

“Lady Bird”

Producers: Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill

“Molly's Game”

Producers: Mark Gordon, Amy Pascal, Matt Jackson

“The Post”

Producers: Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger

“The Shape Of Water”

Producers: Guillermo del Toro, J. Miles Dale

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Producers: Graham Broadbent & Pete Czernin, Martin McDonagh

“Wonder Woman”

Producers: Charles Roven & Richard Suckle, Zack Snyder & Deborah Snyder

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

“The Boss Baby”

Producer: Ramsey Naito

“Coco”

Producer: Darla K. Anderson

“Despicable Me 3”

Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

“Ferdinand”

Producers: Lori Forte, Bruce Anderson

“The Lego Batman Movie”

Producers: Dan Lin, Phil Lord & Christopher Miller

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures:

The PGA previously announced the nominations in this category on November 20, 2017. Producers who have already been vetted for awards eligibility are listed below and the winner will be announced at the official ceremony on January 20th.

“Chasing Coral”

Producers: Jeff Orlowski, Larissa Rhodes

“City of Ghosts”

Producer: Matthew Heineman

“Cries from Syria”

Producers: Evgeny Afineevsky, Den Tolmor, Aaron I. Butler

“Earth: One Amazing Day”

Producer: Stephen McDonogh

“Jane”

*This film is still in the process of being vetted for producer eligibility this year.

“Joshua: Teenager vs. Superpower”

*This film is still in the process of being vetted for producer eligibility this year.

“The Newspaperman: The Life and Times of Ben Bradlee”

Producers: Teddy Kunhardt, George Kunhardt

The television nominees are listed below in alphabetical order.

The producers of the programs in the following six categories are in the process of being vetted for awards eligibility this year, and the winners will be recognized at the official ceremony on January 20th.

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

“Big Little Lies” (Season 1)

“The Crown” (Season 2)

“Game of Thrones” (Season 7)

“The Handmaid's Tale” (Season 1)

“Stranger Things” (Season 2)

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

“Curb Your Enthusiasm” (Season 9)

“The Marvelous Mrs. Maisel” (Season 1)

“Master of None” (Season 2)

“Silicon Valley” (Season 4)

“Veep” (Season 6)

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:

The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and limited series.

“Black Mirror” (Season 4)

“Fargo” (Season 3)

“FEUD: Bette and Joan” (Season 1)

“Sherlock: The Lying Detective”

“The Wizard of Lies”

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

“30 for 30” (Season 8)

“60 Minutes” (Season 50)

“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (Season 9, Season 10)

“Leah Remini: Scientology and the Aftermath” (Season 1, Season 2)

“Spielberg”

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

“Full Frontal with Samantha Bee” (Season 2)

“Jimmy Kimmel Live!” (Season 15)

“Last Week Tonight with John Oliver” (Season 4)

“The Late Show with Stephen Colbert” (Season 3)

“Saturday Night Live” (Season 43)

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

“The Amazing Race” (Season 29)

“American Ninja Warrior” (Season 9)

“Lip Sync Battle” (Season 3)

“Top Chef” (Season 14)

“The Voice” (Season 12, Season 13)

The PGA does not vet the individual producers of short-form programs, sports programs, or children’s programs and the winning production will be recognized at the official ceremony on January 20th.

The Award for Outstanding Short-Form Program:

“Better Call Saul's Los Pollos Hermanos Employee Training” (Season 1)

“Carpool Karaoke” (Season 1)

“Humans of New York: The Series” (Season 1)

“National Endowment for the Arts: United States of Arts” (Season 3)

“Viceland at the Women's March” (Season 1)

The Award for Outstanding Sports Program:

“All or Nothing: A Season with the Los Angeles Rams” (Season 2)

“Hard Knocks: Training Camp with the Tampa Bay Buccaneers” (Season 12)

“Real Sports with Bryant Gumbel” (Season 23)

“SportsCenter with Scott Van Pelt” (Season 3)

“VICE World of Sports” (Season 2)

The Award for Outstanding Children’s Program:

“Doc McStuffins” (Season 4)

“Nickelodeon Kids' Choice Awards 2017”

“School of Rock” (Season 3)

“Sesame Street” (Season 47)

“SpongeBob SquarePants” (Season 10, Season 11)

Follow me on Twitter @BeckFilmCritic.